Jak ovlivňuje RH faktor těhotenství?
Těhotenství je samo o sobě komplikované období, které přináší radosti i starosti. Často nastávají první komplikace ihned po potvrzení těhotenství. V tomto období se totiž matka musí účastnit prvního velkého vyšetření, označováno jako screeningového vyšetření. Během toho vyšetření lékař prohlédne plod, ale také jsou odebrány vzorky krve. Zjišťují se případné vývojové vady, ale také krevní skupiny, respektive RH faktor nastávající maminky. RH faktor naleznete za označením krevní skupiny a značí se znaménkem + (pozitivní) a - (negativní).
Znát svoji krevní skupinu a její RH faktor není povinností, ale je to nezbytně nutné pro těhotenství, odběr krve nebo transfúzi.
Jaká je důležitost RH faktoru v těhotenství?
Pokud má žena RH faktor negativní, partner pozitivní, může se stát, že dítě bude mít pozitivní RH faktor po otci. V takovém případě nastane problém při porodu, kdy tyto dva faktory přijdou do kontaktu. V tuto chvíli do matčina krevního oběhu pronikne krev plodu, tělo matky se proti pozitivnímu RH faktoru brání a vytváří protilátky, které mohou odstraňovat krevní buňky plodu dítěte.
Je odlišný RH faktor v těhotenství problém?
Ano i ne. V zásadě to problém je, ovšem dnešní moderní lékařství řeší i tento problém. Nejdůležitější jsou krevní odběry na začátku těhotenství, kdy se zjistí RH faktor matky. Maminky, které mají RH faktor negativní, jsou více hlídané během těhotenství.
Během těhotenství se preventivně podává injekce imunoglobulinu. Po porodu se zjišťuje RH faktor miminka, pokud je pozitivní, musí se ihned po porodu matce podat taktéž injekce imunoglobulinu. V těle matky se tak přestanou vytvářet protilátky.
Komplikace u dalších porodů?
Při prvním těhotenství přichází jistě nejistota, jak budete těhotenství zvládat, jaké omezení vás při porodu čeká, když máte s dítětem odlišný RH faktor. Pravdou zůstává, že skutečný problém nastává při druhém a vícečetném těhotenství. Matka má v těle uložené protilátky, které mohou začít fungovat ihned na začátku dalšího těhotenství.
Jana Korejtková
Jóga na posílení pánevního dna
Pánevní dno – často opomíjený sval, který je pro nás tolik důležitý. Pánevní dno funguje jako střed těla, který spojuje dolní končetiny s trupem, podpírá ...
Hemeroidy v těhotenství – noční můra všech žen
Že jste o nich dosud neslyšela? A když, tak jako o něčem, co se vás rozhodně netýká a týkat nebude? Omyl! Hemoroidy trápí velké množství dospělé populace a v období ...